Робота з обдарованими дітьми

Мій гурток
"Промінь"


Випалювання по дереву (пірографія) являє собою нанесення малюнка на поверхню деревини за допомогою розпеченого пера спеціального паяльника-випалювача (пірографа). Пірографія, в перекладі з грецького — «гаряче малювання». Це один з різновидів художнього ремесла. Досить популярний вид дитячої та самодіяльної творчості.
Малюнок утворюється завдяки випалюванню шарів деревини. При цьому відбувається фарбування поверхні. Чим довше випалювач торкається поверхні - тим темніше вона забарвлюється. Товщина лінії залежить від часу і сили натискання. При бажанні, малюнок можна розфарбовувати фарбами або покрити лаком.
Для випалювання потрібно:
·      випалювач (пірограф)
·      дощечка
·      оксид алюмінію і ремінь (для очищення наконечника випалювача)
·      глиняний горщик або вогнетривкий тримач під паяльник
·      олівець (для нанесення ескізу малюнка)
·      плоскогубці
Додатково, при роботі в закритих приміщеннях може знадобитися вентилятор, оскільки при випалюванні деревина виділяє дим.
Випалювачі по дереву
Що стосується випалювачів (пірографів), то вони бувають двох видів - "паяльникового" типу і з дротяною петлею розжарювання. Вони обидва працюють від побутової електричної мережі, але кожен має свої особливості.
Випалювач паяльникового типу
Випалювач паяльникового типу зовні схожий на звичайний паяльник. Конструктивно він також нагадує паяльник: шнур живлення, рукоятка з вбудованим нагрівальним елементом і наконечник. Для захисту руки від нагрітого повітря, на стрижні випалювача є одне або два кільця.
Паяльниковий пірограф застосовується для створення простих малюнків, які не потребують тонких ліній. Такий випалювач робить чіткі лінії. До основного наконечника може додаватися комплект жал різної форми — плоскі, гострі, конічні, фігурні. Паяльниковий випалювач характеризується довгим нагріванням і довгим охолодженням.
З переваг — рідко перегорають нагрівальні елементи. Недоліки — відсутність регулювання потужності і довга ручка (яка хоч і коротша, ніж у звичайного паяльника, але довша, ніж у дротяного випалювача).
Приклад випалювача подібного типу: моделі серії Zhongdi ZD-410A і ZD-410B. У цих пірографів потужність відповідно 40 Вт і 30 Вт. Без регулювання температури нагріву. На стрижні випалювача є два захисних кільця. А в наборі йдуть 6 змінних насадок.



Дротяний випалювач

Дротяний випалювач складається з блоку управління із знижуючим трансформатором, шнура і рукоятки з наконечником з ніхромової петлі (штифт). Він володіє швидким нагріванням і охолодженням.
З переваг: часто забезпечений регулюванням потужності. А тонкий ніхромовий дріт дозволяє здійснювати тонку роботу. До недоліків відноситься перегорання петлі, з подальшою її заміною. Також, такі пірографи коштують дорожче паяльникових.
Дротові випалювачі періодично вимагають заміни петлі розжарювання. Залежно від конкретної моделі вона здійснюється по-різному. Переважно, для заміни ніхромової петлі, необхідно припаяти нову (за допомогою звичайного паяльника). Є і більш зручна заміна, коли петля закріплюється за допомогою гвинта. Тому при виборі дротяних випалювачів слід звертати увагу на тип кріплення петлі.
Приклад випалювача подібного типу — станція для випалювання Zhongdi ZD-8905. Вона має потужність 40 Вт. Петля наконечника нагрівається тільки при натисканні кнопки на ручці пірографа. На випалювач подається знижена напруга 0,8 В - 1,7В. А температура регулюється перемикачем в діапазоні від + 450°С до 750°С.
Вибір випалювача для дитини
Купуючи випалювач для дитини, слід звернути увагу на товщину тримача і шнура. Від цього залежить зручність в застосуванні.
Випалювачі потужністю менше 30Вт з нагріванням менш 480°C слабо нагрівають деревину. Тому процес випалювання може виявитися занадто довгим. Професійні пірографи володіють потужністю понад 50Вт.
Дощечки для випалювання
Як полотно, для випалювання використовують дерев'яну дощечку або фанеру. Але важливо знати, яка деревина для цього краще підійде. Для початківців доцільно використовувати м'яку деревину. Вона світліша, легша для випалювання, і до того ж, дешевша, ніж тверді сорти. До м'яких порід відносять сосну, березу, липу, ясен, клен.
В якості альтернативи може підійти фанера. Вона дешевша деревини і не містить смоли. Для випалювання слідують вибирати фанеру з сосни, берези, бука товщиною не більше 2 см.
Якщо для повного польоту фантазії і вмілого майстра підійде чиста дощечка, то дітям, особливо, новачкам, для тренування, можна запропонувати дощечки-заготовки з розміченими малюнками. Більш того, існують набори для випалювання. Набори можуть складатися з випалювача, додаткових (або запасних) насадок, дощечок, і навіть фарб для розфарбовування готового виробу.
Технологія випалювання по дереву
Перед тим, як приступити до нанесення малюнка, дощечку необхідно зашліфувати за допомогою наждачного паперу. Терти потрібно у напрямку волокон.
Далі йде процес нанесення малюнка. Якщо немає художніх навичок в малюванні або мало вільного часу, можна скористатися заготовками з нанесеним малюнком. Можна просто намалювати олівцем. При цьому важливо не натискати, так як при подальшому випалюванні не можна буде стерти зайві лінії, а пірограф буде зісковзувати в поглиблення. Також можна перемалювати з малюнка через кальку або використовувати спеціальну насадку для перенесення чорнила з малюнка на поверхню дощечки.
Дощечку слід розміщувати таким чином, щоб можна було дотягнутися до малюнка з будь-якого боку. Проводити випалювачем потрібно легко, без сильного натиску. При необхідності можна пройтися кілька разів (3-4) по одному місцю малюнка. Якщо довго утримувати пірограф на одній поверхні, лінії стають темнішими.
На завершення роботи малюнок можна розфарбувати акварельними фарбами.


Немає коментарів:

Дописати коментар